neděle 14. října 2012

Dušičkové dýně aneb Jack-o’-lantern step by step

Večery se dlouží, temní a je tu čas dýní. Těch k jídlu i pro zábavu. Ač se v importovaných svátcích nikterak nevyžívám, tradice spojené s dýněmi – ať už je to vyřezávání lampiónů nebo pečení dýňového koláče – jsem vzala za své a dodržuji je s každoroční pravidelností. Protože mi to prostě nedá, protože mě to baví. Možná to bude i tím, že kdyby měl dušičkový čas sestávat jen z návštěv hrobů, cosi by mu chybělo. Věřím, že duchy lze uctít i špetkou rozvernosti a úsilím vloženým do poctivého svátečního jídla. Proto mám ráda Halloween.Výroba lampiónu je chvilková záležitost a váš domov získá na několik týdnů oddaného strážce před zlými silami. Pro naše účely je nejvhodnější větší dýně, taková, která by v polívce (natož koláči) moc nepotěšila. Hokkaida a muškátové dýně si proto ušetřete na příště. Dál potřebujete ostrý nůž, fixku na předkreslení a noviny na podložení. Ideálně formát rudé právo, ale to se dneska těžko sežene, takže dobře poslouží i takový International Herald Tribune. A bude to stylovější…

V omyté a osušené dýni vyřízněte větší kolečko. 


Kolečko opatrně vyjměte a za pomoci ostřejší lžíce vydlabejte z dýně semínka a vláknitou dužinu. Je zpravidla vlhká až oslizlá a bude zapotřebí vytahat ji ručně. Útlocitnějším povahám může tenhle krok nepříjemně připomínat kuchání vnitřností.


Vydlabanou dužinu dejte nejlépe do kompostu a potom se můžete vrhnout na uměleckou stránku věci. Fixou si na dýni předkreslete obličej. Pamatujte na to, že v jednoduchosti je největší kouzlo a že rozsvícená dýně by měla být pokud možno strašidelná. Nejste-li si jisti, vyzkoušejte nejdřív pár variant na papíře, popřípadě povolejte na pomoc děti. (Tedy pokud jste s nimi nepočítali od samého počátku, což je samozřejmě ta nejzábavnější varianta.)


Potom začněte opatrně vyřezávat jednotlivé prvky. Pokud by vám to úplně nešlo, vězte, že před „objevením“ Ameriky a tamních plodin, mezi nimiž byly také, zaplaťpánbůh, dýně, se tyhle lucerny vyřezávaly z tuřínů…

Opět, méně je více, vždycky můžete zamýšlený tvar zvětšit. Rovné linie jdou nejsnáze, u oblých si pomozte několika postupnými kroky.


Dolaďte poslední detaily a je hotovo. Stačí přidat zapálenou svíčku, poděkovat přírodě a připít na zdraví předkům.Příště: Dýně pokračují – v podobě polévky a luxusního koláčeŽádné komentáře:

Okomentovat