neděle 30. března 2014

Zeleň k listům

Tečku za bezčasím udělal volný den, na jehož počátku byla Kniha neklidu a někde uprostřed pár zelených bot v jedné výloze. A bylo jaro. Odpoledne jsem uklidila brusle, udělala pořádek ve spíži a vzpomněla si na česnek medvědí. Dál to šlo šupito pesto.S bazalkovou klasikou proto nebudu zdržovat. Jarní hvězdou je česnek medvědí. Kromě toho, že je prý děsně zdravý, je naštěstí taky dobrý. Pokud na něj nenarazíte při toulkách přírodou, zamiřte na farmářský trh.

Výroba domácího pesta je směšně jednoduchá a v příštích týdnech vám nabídnu hned několik variací. Na medvědí verzi potřebujete menší svazek listů medvědího česneku, 3-4 lžíce olivového oleje, samozřejmě extra panenského, hrst kešu oříšků, nastrouhanou hrudku ostřejšího sýra (např. parmazán, ale stačí i místní gran moravia), sůl a trošku citrónové šťávy. Listy operte, osušte v utěrce, odstraňte případné tužší stonky, a všechny přísady rozmixujte na hustší zelenou pastu. Co nespotřebujete hned, zmrazte na později.

Uvařte těstoviny podle návodu, přidejte podle chuti pesto a lehce promíchejte. Podávejte se zeleným salátem (když už je jaro, tak ať je to vidět i na talíři). Luxusnější variantou jsou bramborové gnocchi (vyslovujeme [ňoki], podle vzoru Pignocchio). 
Ty si můžete připravit i doma, ale směšně lehké to nebude. Rychlejší a spolehlivější cesta k výsledku vede přes farmářský trh. Alespoň ta moje – zbude pak víc času na jarní toulky po krámech s obuví. Anebo romantiku v jarních lukách.Buon appetito!

 
P.S.  Knihu neklidu odkládám na příští bezčasí.


Žádné komentáře:

Okomentovat