pondělí 9. června 2014

Salátové vydání – o tom, jak zapustit kořeny

Tenhle týden jsem se definitivě rozloučila se svou zahradou. Místem, kde rašily nápady, o kterých jsem tu psala. A kde jsem je fotila, když se pak staly skutečností.


Je čas povzdechnout si a jít dál. Zapustit kořeny jinde. Což právě teď dělají byliny na okně v mém novém bytě. A mně vyrašil v hlavě nový nápad. 

Dobrá myšlenka si najde živnou půdu kdekoli. Stejně tak mikrosalát. Nemusíte mít zahradu, stačí truhlík na okenní římse. Zasejete, zaléváte a tak za tři týdny máte čerstvé lupení. Nemusíte jednotit ani přesazovat.

Je to lehké. Truhlík naplňte zeminou, semínka rozhoďte docela hustě po povrchu, přikryjte tenkou vrstvou substrátu, jemně přitlačte a důkladně zavlažte, nejlépe rozprašovačem. V prvních dnech přikryjte truhlík buď netkanou textilií (dostanete v zahradnictví), dá se prý použít i kus kartónu. Až rostlinky vyraší a trochu zesílí (asi za dva týdny), odkryjte, dál přiměřeně zalévejte a těšte se.Sklízet můžete drobné rostlinky nebo si počkat na větší lístky jako jsou na obrázku. Nejlepší je sklízet postupně, abyste výpěstky stihli sníst, dokud se v truhlíku nezačnou moc mačkat.

K dostání je spousta semínek, která se k pěstování mikrosalátu hodí. Samozřejmě všechny odrůdy listových salátů (obyčejný, lollo rosso, dubáček). A pak méně známé salátové rostliny, jako mizuna, rukola nebo hořčice čínská. Ta je pěkně štiplavá a taky salát oživí načervenalou barvou listů (na obrázku výše). Hodí se ale i červená řepa nebo mangold (obrázek dole)A určitě do salátu použijte bylinky, které můžete taky pěstovat v truhlíku. Variací je nekonečně a salátová sezóna dlouhá. Jednou přidejte lístky bazalky, jindy mátu nebo i obyčejnou zelenou petrželku. Do dalšího truhlíku zasejte lichořeřišnici, protože salát může vypadat i takhle. 


Hezké a jedlé jsou i okvětní plátky měsíčku lékařského, který se dá taky pěstovat v truhlíku, nebo planých rostlin jako sedmikrásky, fialky nebo čekanka obecná. Květiny nemusíte dávat jen do salátu, můžete s nimi okrášlit třeba i dezert. Obzvlášť elegantní jsou okvětní plátky růží. Ohlídejte si jen, abyste plané i zahradní květiny trhali v čistém prostředí, kde nejezdí moc aut a nestříkají se postřiky.
 

Tak se dejte do pěstování, příště napíšu, jak připravit tu nejjednodušší a nejskvělejší zálivku. Na několik způsobů.

Já jdu zalít svoji novou zahrádku.Žádné komentáře:

Okomentovat