čtvrtek 28. srpna 2014

Devět hříchů, které vám žádný salát neodpustí (a jak se jim vyhnout)

Neodpustí. Uraženě zplihne. Ztratí glanc a bude chutnat jak včerejší noviny smočené octem. Jak na to, aby výsledkem byl skvost jak vánek po dešti? Stačí krapet empatie a vlídné zacházení.  1. Nejdřív salát operte a až pak trhejte, jinak zbytečně ztratí na chuti.
 2. Perte v co nestudenější vodě - v teplé salát uvadne a zplihne.
 3. Napusťte si plný dřez vody, aby jste z listů opláchli všechen písek, jinak budete skřípat zuby ještě po večeři.
 4. Salát nekrájejte, vždycky trhejte (s výjimkou ledového) - listy na řezu oxidují a nevypadá to hezky.
 5. Salát nesmí být mokrý. Voda ulpělá na listech zředí zálivku a výsledek bude nevýrazný. Listy osušte v utěrce, kuchyňském papíře nebo v odstředivce na salát.
 6. Zapomeňte na zálivku z vody a octa. Oblečte salát po francouzsku do klasické vinnaigrette. Je to snadné.
 7. Zálivku přidávejte nejdéle 10 minut před podáváním
 8. Pokud kombinujete listový salát se zeleninou (okurka, paprika, mrkev…) nemíchejte těžší kousky s listy. Použijte jich jen třetinu a větší část naaranžujte nenuceně navrch, až smícháte listy se zálivkou. Jinak zelenina propadá dolů a nikdo nebude vědět, že tam vůbec je.
 9. Salát neskladujte v teple, vždycky ho uložte do spodní zásuvky v ledničce. 
Pokud už je salát trochu ovadlý, rozeberte ho na listy, zahnědlé vyhoďte, ostatní ponořte do studené vody, důkladně opláchněte a mokré volně naskládejte do krabičky. Druhý den bude salát tak svěží, že ho nepoznáte.
Tři užitečné tipy navrch:

 • salát získá na chuti i výživnosti, když jej posypete opraženými nebo naklíčenými semínky.
 • salát bude krásnější a výživnější, když ho ozdobíte jemně nakrájenou nebo nastrouhanou zeleninou (kromě obligátních rajčat nebo okurek použijte řapíkatý celer, fenykl, mrkev nebo červenou řepu).
 • do salátu se hodí i ovoce (pomeranč, v zimě zrnka granátových jablek nebo kousky tomelu) a květiny (například lichořeřišnice, brutnák nebo měsíček lékařský).

Žádné komentáře:

Okomentovat