Výroba lampiónu je chvilková záležitost a váš domov získá na několik týdnů oddaného strážce před zlými silami. Pro naše účely je nejvhodnější větší dýně, taková, která by v polívce (natož koláči) moc nepotěšila. Hokkaida a muškátové dýně si proto ušetřete na příště. Dál potřebujete ostrý nůž, fixku na předkreslení a noviny na podložení. Ideálně formát rudé právo, ale to se dneska těžko sežene, takže dobře poslouží i takový International Herald Tribune. A bude to stylovější…
V omyté a osušené dýni vyřízněte větší kolečko.
Kolečko opatrně vyjměte a za pomoci ostřejší lžíce vydlabejte z dýně semínka a vláknitou dužinu. Je zpravidla vlhká až oslizlá a bude zapotřebí vytahat ji ručně. Útlocitnějším povahám může tenhle krok nepříjemně připomínat kuchání vnitřností.
Vydlabanou dužinu dejte nejlépe do kompostu a potom se můžete vrhnout na uměleckou stránku věci. Fixou si na dýni předkreslete obličej. Pamatujte na to, že v jednoduchosti je největší kouzlo a že rozsvícená dýně by měla být pokud možno strašidelná. Nejste-li si jisti, vyzkoušejte nejdřív pár variant na papíře, popřípadě povolejte na pomoc děti. (Tedy pokud jste s nimi nepočítali od samého počátku, což je samozřejmě ta nejzábavnější varianta.)
Potom začněte opatrně vyřezávat jednotlivé prvky. Pokud by vám to úplně nešlo, vězte, že před „objevením“ Ameriky a tamních plodin, mezi nimiž byly také, zaplaťpánbůh, dýně, se tyhle lucerny vyřezávaly z tuřínů…
Opět, méně je více, vždycky můžete zamýšlený tvar zvětšit. Rovné linie jdou nejsnáze, u oblých si pomozte několika postupnými kroky.
Dolaďte poslední detaily a je hotovo. Stačí přidat zapálenou svíčku, poděkovat přírodě a připít na zdraví předkům.
Příště: Dýně pokračují – v podobě polévky a luxusního koláče
Žádné komentáře:
Okomentovat